odstraszacz gołębi

Czy warto postawić na elewację wentylowaną?

Spośród dostępnych rozwiązań budowlanych, największą popularnością cieszą się te gwarantujące wykorzystanie nowoczesnych technologii. Podobnie jest w przypadku elewacji, czego przykładem są tak zwane konstrukcje wentylowane. Warto zapoznać się z ich charakterystyką, a także zastanowić się nad tym, czy ich wykonanie to na pewno dobry pomysł. Kolejnym krokiem jest przemyślenie jak ochronić elewację przed ptakami?

Ochrona przed ptakami – jak zadbać o elewację budynku?

Gołębie odchody szpecą elewację. Dodatkowo są przyczyną wielu chorób takich jak kryptokokoza czy histoplazmoza. Rozwiązaniem jest odstraszacz gołębi, który może mieć różne formy:

  • Ptaki do odstraszania gołębi
  • Kolce do odstraszania ptaków na parapet/dach
  • Naklejki na szyby

powyższe metody nie krzywdzą ptaków i jednocześnie pozwalają chronić budynek przed toksycznym działaniem gołębich odchodów.

Przeczytaj także: Najczęstsze błędy, popelniane podczas ocieplenia domu

Czym jest elewacja wentylowana?

Zacznijmy jednak od początku. Nie wszyscy bowiem wiedzą, o czym jest tak naprawdę mowa. Elewacje wentylowane śmiało można sklasyfikować jako unowocześnione formy standardowych fasach tynkowych. Zyskały one nie tylko nową konstrukcję, ale również szereg parametrów, które wydają się kluczowe dla wytrzymałości mechanicznej. Z czego składa się taka elewacja?

Wymienić należy warstwę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Za część zewnętrzną odpowiadają płyty, które, w zależności od potrzeb, wykonywane są one cementu, kamienia, ceramiki, metali, drewna lub materiałów drewnopochodnych. Wybór konkretnego materiału zależny jest nie tylko od kwestii estetycznych, ale też potrzeb wentylacyjnych samego budynku.

Między warstwą zewnętrzną a zewnętrzną znajduje się tak zwana szczelina wentylacyjna. To ona jest najważniejsza, ponieważ odpowiada za wszystkie zalety omawianej konstrukcji. Warto podkreślić, że wielkość szczeliny jest dobierana w zależności od specyfiki samego budynku. Ewentualne błędy w tym przypadku mogą skutkować gorszą „pracą” elewacji. Z tego też powody należy decydować się na usługi świadczone przez uznane i doświadczone ekipy montażowe.

Elewacja wentylowana – czy warto?

Skoro wiemy już, z czym mamy do czynienia, możemy przejść do przedstawienia najważniejszych zalet konstrukcji. Tych natomiast jest naprawdę sporo. Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że pod wieloma względami spisuje się ona znacznie lepiej niż tradycyjne elewacje tynkowe. Zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Odprowadzanie wilgoci – dzięki wspomnianej wcześniej szczelinie wentylacyjnej, fasada zapewnia bardzo szybką redukcję wilgoci oraz pozostałości po opadach atmosferycznych. Odczuwalne jest to zwłaszcza w okresie zimowym. Fakt, że ściana „oddycha” przekłada się również na minimalizowanie kondensacji pary wodnej.
  • Izolacja termiczna – nowoczesne elewacje wentylowane rozwiązują problem mostków termicznych, które przekładają się na poważne straty cieplne, a także zawilgocenie ścian. Tego typu fasady zwiększają więc komfort cieplny mieszkańców, zapobiegają również rozwojowi pleśni i grzybów.
  • Ochrona przeciwpożarowa – omawiane elewacje bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku zagrożenia pożarowego. W przypadku pojawienia się ognia, nie odpadają nawet przez 120 minut, dzięki czemu chronią resztę budynku.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że nowoczesna fasada wentylowana doskonale sprawdza się na każdych budynkach. Nie tylko na nowych, ale też tych wiekowych. Z tego względu bardzo często jest stosowana przy budynkach mieszkalnych, a także przemysłowych, biurowych u użyteczności publicznej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *