Nie wyrzucaj, napraw!
Czy wiesz, że Polacy generują nawet 140 milionów ton śmieci? Okazuje się, że nasza świadomość w zakresie ochrony środowiska nadal jest zbyt mała. Coraz więcej osób segreguje odpady, ale nadal wszechobecny jest konsumpcjonizm. Kupujemy za dużo, często dokonujemy zakupów pod wpływem impulsu, a nie rzeczywistych potrzeb. Jeśli część śmieci udałoby się przeznaczyć do ponownego użytku, a niektóre przedmioty po prostu naprawić, zamiast wyrzucać, z całą pewnością nie wpływalibyśmy w tak destrukcyjny sposób na naszą planetę.
Współczesna produkcja
Niestety, dzisiaj producenci nastawieni są jedynie na ilość, bo ta generuje większe zyski. Tworzone są więc wyroby, których żywotność nie jest długa. Wszystko po to, by klient w krótkim czasie mógł zakupić kolejne. Jakość produkowanych towarów wszelkiego typu dramatycznie spadła, nie możemy już liczyć na korzystanie z jednego urządzenia przez co najmniej kilkanaście lat.
Zmiany zachowań konsumentów
Kiedyś starano się „reanimować” dany wyrób do skutku, jeśli zepsuły się koła do wózków, nie wyrzucano całego akcesorium, ale nabywano nowy zestaw kół do wózka i wymieniano tylko ten element. Dzisiaj takie podejście nie jest często praktykowane. Wpływ na to ma łatwa dostępność produktów i ich niska cena. Zarabiamy coraz więcej i coraz więcej wydajemy. Stać nas na to.
Oczywiście nie jest to dobre podejście, bo zamiast wyrzucać, można naprawiać i dzięki temu nie tylko działać proekologicznie, ale także z korzyścią dla naszych finansów. Jeśli zepsuje się kosz na śmieci, może nabądź jedynie nowe kółka do koszy na śmieci danego rodzaju, zamiast inwestować w cały nowy sprzęt. Z pewnością inwestycja finansowa będzie znacznie mniejsza, a oszczędzone pieniądze możesz skutecznie pomnażać albo przeznaczać na szczytne cele.
Co mówią eksperci?
Specjaliści potwierdzają, że masowa produkcja śmieci to efekt naszego lenistwa. Taką cechą obarczeni nie są jedynie Polacy, ale wszyscy mieszkańcy całego świata. Pocieszające jest natomiast to, że największe koncerny coraz częściej działają społecznie w ramach programów ekologicznych. Tworzone są nie tylko produkty poddawane recyklingowi, ale również komponenty, które pojedynczo można wymieniać, naprawiając tym samym dany sprzęt bez konieczności zakupu całkiem nowego.
Konieczna jest jednak zmiana świadomości i rezygnacja z konsumpcjonizmu na rzecz ochrony środowiska. Dobrą informacją jest to, że w ramach działań ekologicznych sama Unia Europejska nakłada kolejne obowiązki i normy, do których muszą stosować się producenci.