frez ślimakowy modułowy

Obróbka skrawaniem – podstawowa wiedza o dłutowaniu, frezach i innych narzędziach

W dziedzinie obróbki skrawaniem, nóż lub inne narzędzie tnące jak frez ślimakowy jest zwykle narzędziem z utwardzonego metalu, używanym do cięcia, kształtowania i usuwania materiału z przedmiotu obrabianego za pomocą narzędzi do obróbki i narzędzi ściernych poprzez odkształcenie ścinające. Jeśli interesuje Cię ten temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej – zapraszamy do lektury.

Na czym polega wyjątkowość narzędzi do obróbki?

Narzędzie tnące to zwykle narzędzie w kształcie klina o ostrych krawędziach, używane do usuwania nadmiaru warstw materiału z przedmiotu obrabianego poprzez cięcie podczas obróbki w celu uzyskania pożądanego:

  • kształtu,
  • rozmiaru,
  • dokładności.

Jest mocno przymocowany do obrabiarki. Względna prędkość pomiędzy obrabianym przedmiotem a narzędziem skrawającym jest również zapewniona przez różne mechaniczne i inne układy ruchu skrawającego, na przykład te przeznaczone pod dłutowanie rowków wpustowych. Większość z tych narzędzi jest zaprojektowana specjalnie do metalu. Istnieje wiele różnych typów jednoostrzowych narzędzi skrawających, które są frezowane z różnych utwardzonych stopów metali w określone kształty w celu wykonania określonych części procesu toczenia w celu uzyskania końcowej części obrobionej. Specjalistyczne noże do nacinania kół zębatych stożkowych o zębach łukowych są tutaj doskonałym przykładem.

Noże, frezy, dłuta – wgląd w zastosowanie narzędzi od obróbki

Jednoostrzowe narzędzia skrawające są stosowane głównie w operacjach toczenia wykonywanych na tokarkach i różnią się rozmiarem oraz składem stopowym w zależności od rozmiaru i rodzaju toczonego materiału. Te narzędzia tnące są utrzymywane na miejscu przez coś, co nazywa się słupkiem narzędziowym, który manipuluje narzędziem, aby przyciąć materiał do pożądanego kształtu, w czym pomaga mu też dłutowanie wielowypustów i podobne techniki, w zależności od obrabianego obiektu. Jednoostrzowe narzędzia tnące są również środkiem do cięcia materiału, który jest wykonywany przez maszyny do kształtowania metalu i strugarki do metalu, które usuwają materiał jedną krawędzią tnącą.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *