Sprzęt do mycia okien na wysokościach
Chociaż właściciele prywatnych nieruchomości najczęściej podejmują się mycia okien samodzielnie, to należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie okna może czyścić każdy. Jeśli tego rodzaju czynność ma przebiegać na wysokości, mycie okien mogą realizować jedynie specjalnie wyszkolone do tego osoby. To zresztą dlatego coraz częściej zarządzający biurowcami nie decydują się na zatrudnianie sprzątaczek na etat, ale korzystają z zewnętrznych firm sprzątających. To one zatrudniają fachowców z niezbędnymi uprawnieniami.
Fachowe procedury mycia okien na wysokościach
Jak musi odbywać się mycie okien na wysokości? Warszawa jest doskonałym przykładem stosowania należytych procedur, bo to właśnie w stolicy znajduje się najwięcej tzw. drapaczy chmur. Jeśli chodzi o mycie okien po stronie wewnętrznej budynku, najczęściej wystarczy drabina albo specjalne rusztowanie. Takie zadanie nie wiąże się jeszcze z dużym ryzykiem, ale i tak może być wykonywane tylko przez profesjonalistów z odpowiednimi pozwoleniami.
Największe niebezpieczeństwa
Znacznie większe niebezpieczeństwo zauważa się, jeśli pod uwagę weźmiemy czyszczenie okien na zewnątrz. W przypadku kilkunastopiętrowego wieżowca to zadanie rzeczywiście nie należy do najłatwiejszych. Wynajmuje się do niego wyszkolone ekipy sprzątające, które zajmują się tzw. alpinistycznym myciem okiem. To zadanie odbywa się albo na specjalnych wysięgnikach z podestami albo na systemie linowym, które zabezpiecza pracownika. Osoby, które w ten sposób czyszczą szyby, muszą posiadać niezbędne uprawnienia i certyfikaty. To one są potwierdzeniem przebycia koniecznych szkoleń i kursów. Tutaj chodzi już nie tylko o to, by okna lśniły czystością, ale także o to, by zachować szczególne środki ostrożności.