Wózki widłowe to urządzenia, które dzisiaj powszechnie wykorzystywane są we wszelkich magazynach, hurtowniach, fabrykach, sklepach o dużej powierzchni czy placach budowy. Ich zadaniem jest załadunek, rozładunek towarów oraz transport bliski, czyli taki, który odbywa się na niewielkich odległościach – na przykład na terenie zakładu.
Ze względu na charakterystykę pracy i ich wykorzystywanie, wózki widłowe można podzielić na co najmniej kilka typów i rodzajów. Niektóre różnią się od siebie rodzajem napędu i w tej kwestii rozróżnić można wózki widłowe benzynowe, dieslowe, elektryczne oraz akumulatorowe.
Tego rodzaju urządzenia produkuje się też różne, w zależności od typu załadunku czy transportu materiałów. Wyróżniamy więc wózki widłowe naładowne, unoszące, podnośnikowe, podwieszane czy też skrętne. Ciekawostką jest produkcja wózków widłowych antywybuchowych oraz systemowych – te ostatnie można z łatwością dopasowywać do różnych rodzajów powierzchni i przestrzeni tak, by praca była jak najbardziej komfortowa i efektywna.
Pamiętajmy również, że wózki widłowe mogą być obsługiwane w rozmaity sposób. Wyróżnia się te z kierownicą – podobna do tej, jaka montowana jest w aucie, ale coraz bardziej popularne są wózki zdalne, sterowane pilotem.
Rodzaje i typy wózków widłowych mają znaczenie z codziennej pracy operatora. Co istotne, na różne wózki widłowe obowiązują inne uprawienia, dlatego należy wziąć to pod uwagę zapisując się na szkolenie w autoryzowanym ośrodku.